dsc_0287 dsc_0336 niedziela-chleba

Parafialny Zespół Caritas (PZC)

Czym się zajmujemy

Parafialnym Zespołem „Caritas”(w skrócie PZC) kieruje siostra Domicylla. Na stałe pomagają jej tylko trzy wolontariuszki, panie Mariola, Stanisława i Maria oraz członkowie ich rodzin. Na szczęście jest również grono ludzi życzliwych, którzy wspierają działania zespołu.

Głównym zadaniem PZC jest wypełnianie nakazu Jezusa, aby nieść nadzieję ubogim, chorym, samotnym, świadczyć o obecności Boga i Jego Miłości miłosiernej w życiu każdego człowieka, pełnić uczynki miłosierdzia. Potrzeby są ogromne, zarówno materialne jak i duchowe. Na pomoc czekają rodziny wielodzietne, osoby chore, samotne, ludzie niezaradni życiowo, dotknięci różnego rodzaju nieszczęściem. Specjalną, systematyczną opieką otoczonych jest kilkanaście rodzin, wśród nich opiekujące się dziećmi z porażeniem mózgowym, z problemami psychicznymi. Wolontariusze odwiedzają rodziny w domach i przede wszystkim poświęcają swój czas, okazują zainteresowanie i życzliwość, starają się pomagać w rozwiązaniu problemów, załatwieniu spraw w urzędach, dostarczają żywność, od czasu do czasu robią zakupy, modlą się wspólnie, pocieszają. Na Boże Narodzenie i Wielkanoc przygotowują paczki dla potrzebujących. Produkty zakupione są specjalnie na tę okazję przez zespół oraz dodatkowo pochodzą ze zbiórek od parafian. Wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizowana jest Wigilia dla osób starszych i samotnych. Podejmujemy akcje ogólnopolskie Caritas, takie jak TORNISTER PEŁEN UŚMIECHU, WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM, ale także zgłaszamy osoby do SZLACHETNEJ PACZKI i WIRTUALNEJ CHOINKI.

Od października 2013 r. raz w miesiącu w parafii organizowana jest tzw. Niedziela Chleba. Z zebranych przy tej okazji funduszy kupowane są między innymi leki dla chorych, opłacane są rachunki za gaz, prąd, czynsz. Corocznie 13 lutego obchodzimy Dzień Chorego – jest Msza święta z możliwością przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych, a po niej uczestnicy są zapraszani na agapę.

Członkowie PZC mają stałe dyżury w salce pod plebanią dwa razy w tygodniu:

Wtorek w godz. 10 – 12

Czwartek w godz. 16-17

Jest to czas zarówno dla darczyńców, którzy mogą przynieść niepotrzebną odzież w dobrym stanie, zabawki, książki, żywność, jak również dla potrzebujących, którzy mogą otrzymać potrzebną pomoc, oczywiście w miarę możliwości.

We wtorek zapraszamy szczególnie osoby, które czują się samotne, chciałyby porozmawiać przy słodkim poczęstunku, pomodlić się wspólnie.

Zachęcamy do korzystania ze SKRZYNKI KONTAKTOWEK „CARITAS”, która znajduje się w zakrystii. Można tam wrzucać karteczki z ofertami pomocy, informacjami o niepotrzebnych rzeczach, meblach, wyposażeniu do oddania lub zgłaszać swoje potrzeby.

Przyłącz się do nas

Moglibyśmy robić jeszcze więcej, ale brakuje nam rąk do pracy, dlatego czekamy z nadzieją na Ciebie, abyś zechciał/ła przyłączyć się do nas, by być narzędziem Pana Boga i pełnić dobre uczynki , które są już przygotowane przez Niego i czekają właśnie na Ciebie.

Jeśli czujesz, że Pan ma dla Ciebie charyzmat pełnienia uczynków miłosierdzia przyłącz się do naszego zespołu, skontaktuj się z Księdzem Proboszczem lub Siostrą Domicyllą.