Konferencja dla dorosłych

JAK MĄDRZE KOCHAĆ I WYCHOWYWAĆ

KONFERENCJE O WYCHOWANIU

Najbliższa konferencja:

8 października 2017 r., Janusz Wardak: „Autorytet i posłuszeństwo w rodzinie”.

plakat konferencja

Z wielką radością ks. proboszcz Emil Owczarek zaprasza wszystkich rodziców na comiesięczne konferencje o wychowaniu dzieci. Początkowy cykl poprowadzi pan Janusz Wardak, wieloletni wicedyrektor szkoły dla chłopców Żagle, zapraszany do „TV abc” jako ekspert w dziedzinie wychowania dzieci, znany również jako stały gość audycji „Wychowywać ale jak” w Radiu Warszawa. Prywatnie pan Janusz Wardak jest szczęśliwym mężem i ojcem dziesięciorga dzieci.

zdjęcia Janusz Wadak

Kiedy: druga niedziela miesiąca, godz. 12:00, po Mszy świętej dla dzieci o godz. 11:15, wykład trwać będzie około 45 minut.

Gdzie: sala nad Caritasem na II piętrze, ostatnie wejście od strony parkingu przy Biedronce. Zapraszamy na kawę, wodę. Na sali mile widziane są małe dzieci – na pewno nie będą przeszkadzać, zwłaszcza że Wykładowca używa nagłośnienia. Dzieciom przedszkolnym i szkolnym zapewniamy w tym czasie ciekawe zajęcia pod opieką pedagoga oraz poczęstunek.

Kolejne konferencje:

12 listopada „Smartfon, tablet, komputer – pomoc czy przeszkoda w rozwoju dziecka”

10 grudnia „Jak brat i siostra, czy jak pies z kotem – o relacjach między rodzeństwem”

11 lutego „Efektywna komunikacja z dzieckiem”

11 marca „Jak wychować nastolatka i nie zwariować”

8 kwietnia – „Co pomaga, a co szkodzi rozwojowi dziecka”

27 maja – „Wpływ relacji małżeńskich na wychowanie dzieci”
Dzieci zaskakują rodziców kilka razy dziennie. Rodzą się pytania: jak zareagować? co będzie dobre dla dziecka, a co może go skrzywdzić? Jeśli rodzic dobrze się przygotuje do swojej roli, łatwiej i szybciej oceni daną sytuację i podejmie trafne działanie.

Wychowanie dzieci dzisiaj jest trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Świat je nam odbiera: namawia do zrywania zakazanych owoców, kusi nowymi ideologiami, rozbudza w nich konsumpcjonizm, manipuluje nieukształtowanym poczuciem wartości. Do tego dochodzą: rozluźnienie więzi między pokoleniami, większe niż dawniej możliwości rozwoju zawodowego rodziców i powszechna dostępność informacji przez internet.

Dopóki dzieci są małe, wydaje się, że jakoś to będzie; jakoś się to przetrwa od pieluszki do zupki i od klasówki do wiersza na pamięć. Tymczasem właśnie wtedy jest najlepszy czas na wdrażanie u dzieci umiejętności do życia według wartości chrześcijańskich i na budowę głębokich relacji. W wieku nastoletnim, kiedy dziecko szukając własnej tożsamości oddala się od rodziców, jest na to o wiele za późno.

Kształtowania dzieci nie da się zrzucić na katechezę, ani nawet na dobrą katolicką szkołę. To rodzice są pierwszymi wychowawcami dzieci jako najważniejsze osoby w ich życiu i od poziomu ich zaangażowania zależy, czy dzieci będą potrafiły oprzeć się pokusom, a w konsekwencji czy będą wiodły szczęśliwe życie.

Pomyślmy o wygospodarowaniu tej jednej godziny w miesiącu jako inwestycji w przyszłość dzieci.

Więcej informacji o wykładowcy znajdziecie na: www.wardakowie.pl

Zachęcamy do zgłaszania uwag i potrzeb na adres mailowy lub osobiście.

Koordynator: Agata Kasińska-Pogorzelska
agtkasin@yahoo.com