Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie

Kościół MBZ - 30

Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski dnia 1 stycznia 1928 z części parafii Okuniew; pierwszym proboszczem był Ks. mjr Stanisław Małek, kapelan wojskowy. Miejscowość powstała pod koniec XIX wieku jako osada wojskowa przy poligonie; w 1905 było tu 7 domów i 44 mieszkańców. Od 1924 Rembertów jest siedzibą gminy, była tu wtedy fabryka mebli, elektrownia i fabryka amunicji. W 1939 otrzymał prawa miejski, a od 1957 leży w granicach Warszawy. Zanim przystąpiono do budowy kościoła - votum za "Cud nad Wisłą", duszpasterstwo skupiało się w kościele garnizonowym (magazyny wojskowe przerobione na początku XX w.) Tymczasową kaplicę p.w. MB Zwycięskiej (tak zdecydowali hr. Emanuel Bułhak i mieszkańcy Rembertowa) zbudowano w roku 1932, poświęcił ją dziekan praski, Ks. Ignacy Kłopotowski. Stąd wyruszył w 1920 Ks. Ignacy Skorupka na czele batalionu młodzieży. Budowę kościoła według planów arch. Wiesława Kononowicza i Stanisława Mizerskiego rozpoczęto w lipcu 1939, ale wojna przerwała prace; wznowiono je dopiero w 1946. Kamień węgielny poświęcił Kard. August Hlond dnia 1 czerwca 1947. W 1949 władze cywilne zamknęły kaplicę na poligonie i przerobiły ja na magazyn. Świątynia stanęła w stanie surowym w 1952 dzięki staraniom Ks. prał. Stanisława Skrzeszewskiego. Dnia 20 kwietnia 1952 Abp Stefan Wyszyński odprawił pierwszą Mszę Św., poświęcił mury i pierwszy dzwon, nadając mu imię "Stefan". Wyposażenie wnętrza to zasługa Ks. prał. Józefa Urcusa. Konsekracji dokonał Bp Jerzy Modzelewski w 1978. W roku 1995 ukończono wieżę i zamknięto całość projektu. Przed kościołem rozbudowano schody tak, by można było tu umieścić grobowiec poświęcony miejscom, osobom i dowódcom wojny roku 1920. W roku 2000 na placu przed kościołem w roku 1997, w 80. rocznicę objawień fatimskich, stanął pomnik sanktuariów maryjnych Europy.

Pracownicy Parafii